Stále živý vánoční stromek
17.12.2011
Řeč tentokrát nebude o umělých vánočních stromcích, které se opravdu někdy tváří jako stále živé. Stromy, které jsou opravdu živé a neskončí po Vánocích u popelnice jsou buď zasazeny v zemi na zahrádce nebo v květináči.
Jedná se o opravdu netradiční formu vánočního stromu, která má však stále více příznivců. Ze stromku v květináči se můžeme radovat ještě dlouho po vánocích, ba dokonce i několik let. Jediné co hrozí, je že nám stromeček časem přeroste přes hlavu a my ho budeme muset přesadit na zahrádku. I tam může být půvabným doplňkem vánoční atmosféry a zdobit prostor kolem domu.
Nepodceňujte nákup
Na pěstování v květináči se nehodí každý druh. Pro vánoční trh se proto pěstují speciální kultivary květináčových jehličnanů. Základem úspěchu a pozdější spokojenosti je pozornost při nákupu. Jehličnan by měl být zdravý, kvalitní a dobře zakořeněný. Stromek by měl být několikrát přesazovaný a již na první pohled by měl překypovat vitalitou a zářit sytou zelenou barvou. Větve by měly být pravidelně uspořádány a kořenový bal by měl být pevný a bohatě rozrostlý a i po vyjmutí z nádoby by měl držet tvar.
Příprava na Vánoce
Jehličnan je potřeba na Vánoce připravit, a to nejen tím, že jej ozdobíme. Rychlý přechod do vytopených prostor panelákového bytu by mohl znamenat pro stromeček velký šok. Přechod by měl být postupný, což znamená umístění stromku nejprve do chladnějších a světlých prostor (chodba, garáž, zimní zahrada). Zde by měl setrvat zhruba tři až čtyři dny. Pak jej můžeme s klidem a jistotou, že stromek neopadá, přemístit na jeho definitivní vánoční místo. Také umístění v interiéru je důležité a má svá pravidla. Místo by mělo být světlé, blízko okna a zároveň dostatečně daleko od tepelného zdroje. Je-li květináč nevzhledný, určitě bychom jej měli ještě umístit do jiné reprezentativní nádoby z proutí, keramiky, dřeva apod. A poté už se můžeme pustit s chutí do výzdoby. Dekorace stromečku je zcela na vkusu jednotlivce a zvycích rodiny, k přirozeně vyhlížejícímu jehličnanu se hodí spíše přírodní dekorace a kombinace jen několika barev.
Ani během vánočních svátku bychom neměli zapomenout na pravidelnou zálivku. Zemina by nikdy neměla vyschnout. Jehličnan potřebuje zhruba dva až tři litry odstáté vody jednou za dva dny. Pro stromek je přirozeným ovzduším to venkovní, jednou denně bychom tedy měli vyvětrat.
Přemístění stromku ven
Ani po Vánocích bychom neměli zapomenout na to, že jehličnan je živý a nehodit ho „na mráz“. Přechod by opět měl být pozvolný, takže stromek by měl strávit několik dní na chodbě. Před úplným přemístěním stromu na mráz je dobré obalit květináč slámou, jutou nebo rohoží, aby nemusely být kořeny vystaveny extrémním teplotám.
Pokud se přece jen rozhodnete pro nákup stromečku již uříznutého, udělejte tak co nejdříve. Pokud totiž máte dojem, že ten váš stromeček, který si koupíte 20. prosince, ještě roste v lese, pletete se. Stromky jsou již v prodeji, takže spěchejte, aby na vás nezbyl odpad.
Články s podobnou tématikou
I stromy mají osobnost
Kouzlo osvětlené zahrady
Je čas na nákup či výrobu adventního věnce
Tipy na vánoční dárky do domácnosti
Článek byl zobrazen 26385 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Terasa z WPC, směsi dřeva a plastu
Dřevěné terasy jsou stále v módě, ale proč za nějaký čas tahat z bosých nohou třísky a každoročně se trápit s nátěrem prkenné podlahy, když lze mít terasu bezúdržbovou a užívat si ji léta bez starostí? Dřevoplastová prkna či desky odolají slunci, mrazu i dešti, nemění svůj vzhled ani po delší době a vizuálně se od přírodního dřeva téměř neliší.
Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.
Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.
Dětský ráj může vyrůst i na vaší na zahradě
Každý rodič je jistě rád, když jeho dítě nesedí doma u televize nebo počítače a svůj volný čas tráví venku, na čerstvém vzduchu. Některé děti pobyt venku milují a vyhledávají, jiné je třeba trošku motivovat. Co takhle jim na zahradě vyhradit jejich koutek, kam by si chodily hrát? Atrakcí, jaké by se daly dětem na zahradu pořídit, je celá řada. Pamatujte na to, že kdo si hraje, nezlobí.
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Pokud uvažujete o pořízení nové udírny, určitě stojíte před rozhodnutím, jakou udírnu si vybrat. Možností máte hned několik včetně stavby udírny svépomocí. Dnes se zaměříme na srovnání běžně prodávaných udíren, na udírny dřevěné a elektrické.
5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.
Užívejte si léta na zastřešené terase
Prázdniny sice skončily, ale léto stále láká k přesunu na terasu. Ta je pro mnohé oázou klidu, která může sloužit k odpočinku, grilování nebo popíjení ranní kávy na čerstvém vzduchu. Pokud chcete na terase trávit maximum volného, ale i pracovního času bez ohledu na počasí, doporučujeme ji vhodně zastřešit.
Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla
Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.