Pěstování sukulentních bonsají
14.12.2005
Bonsaj, která nás svou krásou odmění až po mnoha letech trpělivé práce, a sukulentní, tedy tučnolisté rostliny zná patrně každý. Se sukulentními bonsaji se setkal asi málokdo. V čem jsou výhody jejich pěstování a proč jejich příznivců přibývá?
Obliba sukulentních bonsají se opírá zejména o jejich snadnou údržbu a nenáročnost. Velmi dobře snášejí suché a centrálně vytápěné interiéry panelových domů. Vydrží také delší období bez zálivky. Od prvních teplejších květnových dnů až po příchod prvních mrazíků mohou být ozdobou balkónů, teras či zahrádek. Pobyt venku jim velmi svědčí.
Sukulentů vhodných pro tvarování je mnoho, začátečník by měl sáhnout raději odolnějších druzích. K tvarování není potřeba speciálních kleštiček, ani drátků, bohatě postačí ostrý nožík. Mezi nenáročné a velmi oblíbené druhy patří například Crassula portulacea, pocházející stejně jako ostatní sukulenty z Afriky.
Ideální doba pro zahájení řezu je zjara. Budeme k tomu potřebovat pouze ostrý nůž a dostatek fantazie. Nemá smysl odřezávat pouze mladé větvičky. Naopak čím starší větev odstraníme, tím více odnoží se v budoucnu dočkáme. Spodní listy časem žloutnou, zasychají a odpadávají a stopy po listech vytváření na dřevnatých větvích prstence. Právě těsně na těmito prstenci je dobré vést řez, protože z nich velmi brzo začnou rašit nové větvičky. Jednou za čas je dobré provést takzvaný radikální řez, tedy zbavit rostlinu všech zelených částí. Nebude dlouho trvat a rostlina se znovu zazelená. Zhruba do dvou měsíců bude opět obsypána zelenými lístky. V tomto období by měla být rostlina chráněna přístřeškem, aby se do ran nedostala dešťová voda.
Sukulentní bonsaje by měly mít dostatek světla, v bytě je tedy vhodné umístění u okna. Zálivka postačí jednou týdně, rostlina však snese i delší období sucha. Sukulenty také výborně snášejí letní výkyvy teplot od tropických polední až po chladné noci. Zimovat rostliny lze buď přímo v bytě při pokojové teplotě nebo na chladnějším místě (zimní zahrada, zasklená veranda či balkón), kde se teplota pohybuje kolem 5 st. Celsia. Množení rostlin je legrace i pro začátečníka. Řez necháme dva až tři dny zaschnout a pak položíme na vlhký perlit nebo říční písek. Při pěstování sukulentů v zahrádce hrozí snad jediné nebezpečí v podobě žížal. Jejich útoku se vyhneme, nebude-li nádoba s rostlinou přímo na trávě nebo v záhonku, ale na nějaké podložce.
Foto: L. Taylor
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XV. - Tlustice
Sukulenty
Pěstování rostlin ve vodě
Článek byl zobrazen 22183 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace

Pokojové rostliny XX. - Vánoční hvězda
Blíží se Vánoce a s ním i nákup Vánoční hvězdy. O této pokojové rostlině, která by neměla chybět o svátcích v žádné domácnosti, si povíme pár zajímavostí a také vám poradíme, jak koupit správnou rostlinu, která vám bude dělat svým zbarvením radost nejen ve sváteční čas, ale klidně až do jara.

Pokojové rostliny XXIII. – Kalanchoe neboli Kolopejka
Všem, kteří dávají přednost kvetoucím pokojovým rostlinám před těmi "obyčejnými" zelenými, které většinu roku či celá léta nekvetou, se určitě bude líbit miniaturní kytička jménem Kalanchoe neboli Kolopejka.

Pěstování hyacintů
Hyacint pochází ze západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu, ale jeho pojmenování má kořeny v řecké mytologii. Podle legendy byl bůh vegetace Hyakinthos přítelem boha Apollóna. Na jejich vztah žárlil bůh západního větru Zefyros a při závodech ve vrhu diskem Hyakintha zabil. Apollón pak na památku Hyakintha proměnil kapky jeho krve v květinu.

Vánoční dárky – inspirujte se!
Taky vás děsí pohled do kalendáře? Za tři týdny jsou tu totiž Vánoce. Svátkům klidu a pohody někdy předchází pořádný maraton při výběru a nákupu dárečků pro naše blízké. Abyste vůbec mohli vyběhnout mezi regály v obchodních domech, je dobré nejprve vědět, čím vlastně chcete obdarovat. Přinášíme vám několik vánočních tipů na dárky, které můžou posloužit jako inspirace.

Tipy a inspirace pro podzimní dekorace do interiéru
Podzim s sebou přináší celou paletu okouzlujících barev. Stejnou barevnou škálu nám nabídnou i podzimní interiérové dekorace, které si buďto můžeme vyrobit sami anebo zakoupit. V mnoha případech máme díky na podzim dozrávajícím barevným plodům v přírodě tak širokou nabídku materiálů na tvoření, že není třeba ani žádné obchody navštěvovat. Stačí prostě zajít na procházku do lesa nebo do parku.

Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Snad v každé domácnosti se najde drobná pokojová květinka jménem africká fialka neboli usambarská či kapská fialka, někdy také santpaulie nebo Pavlínka.

Levandule – poklad na zahradě, v ložnici i v kuchyni
Klasická levandule (lavandula) patří k velmi oblíbeným trvalkám. Pokud bychom se vydali za hledáním důvodů její oblíbenosti, určitě by to byla nádherná intenzivní vůně, okouzlující vzhled a barva a v neposlední řadě také její mnohostranné využití. Ačkoli je pro nás levandule spjata povětšinou s oblastí francouzské Provence, existuje již i u nás levandulová farma a levanduli si koneckonců můžete vypěstovat sami.

Kouzelný patchwork
Patchwork je stará textilní technika - jde o sešívání malých kousků různobarevných látek k sobě tak, aby vznikly různé vzory. Pokud si někdo představuje patchworkový vzor jen jako čtverce a pruhy, bude asi překvapen, jaké neuvěřitelné obrazce lze z různě tvarovaných kousků látek vykouzlit! Druhů patchworku a způsobů jeho šití je totiž celá řada.