Aromalampy a aromaterapie
04.02.2011
Možná je pro vás zimní čas už příliš dlouhý, chybí vám slunce, vůně rozkvetlé přírody i obyčejné hlíny. Z nedostatku slunečního svitu býváme unavení, malátní a rozmrzelí a to je jaro, zdá se, zatím v nedohlednu. Ovšem k tomu, abychom se cítili lépe, nepotřebujeme hned letět za sluníčkem, ani se dopovat celou hromadou vitamínů z lékárny. Jednoduše vyzkoušejte aromaterapii.
Aromaterapie v dobách dávno minulých
O tom, že rostliny obsahují ve svých kořenech, listech, květech i semenech celou řadu silic, které lze používat v péči o lidskou duši i tělo, věděli již lidé v dobách před naším letopočtem. Ve starověkém Egyptě používali éterické oleje ze silic k výrobě vůní a parfémů, mimo jiné je používali také k balzamování, ale I k léčivým masážím. Své o aromaterapii věděli také Keltové, kteří sice sami rostliny nikdy cíleně nepěstovali, avšak používali jednotlivé části rostlin k takzvanému vykuřování, při němž byly aromatické rostliny škvařeny na horkém plechu. Leckdy byly používány rostliny, které měly opojné účinky, jindy k léčbě nachlazení, některé druhy čistily mysl a dodávaly odvahu před bojem s nepřítelem. Znalosti léčivých účinků jednotlivých rostlin si předávali z pokolení na pokolení lidé ve starém Řecku i Římě, velké znalosti o nich měli i arabští učenci a lékaři. V moderní době zaznamenává aromaterapie největší rozmach v šestnáctém století v německých zemích. O století později již nebylo nutné k výrobě esencí využívat přímo oleje z rostlin, ale o mnoho levnější variantou byla syntetická výroba. V roce 1937 vychází první kniha o aromaterapii od známého francouzského chemika René – Maurice Gattefossé. I u nás si aromaterapie získala oblibu, nejen pro snadné použití a nenákladnost, ale hlavně pro skvělé účinky, které bezesporu má.
Foto: dekoracie.sk
Proč se léčit vůní?
Jednoduše proto, že je to příjemné. Nemusíte nikam docházet, jednoduše si vyberete vůni, která je vám příjemná, nebo kterou zrovna potřebujete, nalijete do aromalampy, pohodlně se usadíte s knihou nebo k televizi a vdechujete příjemnou vůni. Aromaterapie má skvělé účinky na naši psychiku, dokáže nám navodit po perném dni pohodu, můžeme při ní výborně relaxovat, zbavit se stresu, zlepšit si náladu, ale nejen to, skvěle působí také na naše zdraví. Pomocí některých olejů si můžete srovnat příliš vysoký tlak, snížit bolest, zbystřit své myšlení třeba před zkouškou nebo důležitou pracovní schůzkou, pomocí aromaterapie můžete léčit záněty, nemoci z nachlazení, nespavost nebo deprese. Éterické oleje lze využít také k přímé inhalaci. Ta se provádí buď tak, že na kapesník kápnete několik kapek oleje a přiložíte si jej k nosu a vdechujete, nebo olej aplikujete do nádoby s vodou, kterou zahřejete a následně s hlavou pod ručníkem inhalujete. Výborné účinky mají také jako přísady do koupele. K těm je však nejlepší využít čisté rostlinné oleje, které naší pokožku nevysušují a nezbavují ochranného filmu a tím neoslabují její obranyschopnost. Mají naopak složení podobné tukům našeho těla a při jejich použití naše pokožka krásně zvláční a zjemní. Koupel si dopřejte asi deseti minutovou a vhodné je olej promíchat třeba s pěnou do koupele, aby neplaval pouze na hladině. Jen tak vaše tělo bude moci vstřebat účinné látky. Další možností, jak využít léčivé účinky éterických olejů jsou masáže. Tato technika je asi nejvyužívanější a také zcela jistě nejpříjemnější. Masáže trvají půl hodiny až hodinu a po nich byste se neměli nějakou dobu koupat, aby se olej stihl vstřebat do kůže a také byste po nich nějakou dobu měli odpočívat.
Foto: dekoracie.sk
Jak správně vybírat oleje a nakupovat?
Vždy vybírejte oleje v renomovaných obchodech. Najdete-li sadu deseti olejů za miniaturní cenu, pak vězte, že nebudou mít takové účinky, které očekáváte. Vyhněte se pouličním prodejcům. Kvalitní oleje bývají prodávány v tmavých skleničkách, které chrání účinné látky z oleje před působením slunečního záření. Každá lahvička by měla být opatřena štítkem s latinským a ideálně i českým názvem rostliny, z níž je olej vyroben. Oleje uchovávejte na suchém, tmavém a chladném místě. O tom, který olej použít se poraďte s aromaterapeutem, případně s lékařem. Mějte na paměti, že ne všechny oleje jsou pro každého vhodné. Mohou léčit, ale zároveň také u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce, kožní vyrážky i astmatický záchvat. Než tedy začnete aromaterapii používat, měli byste dobře znát svůj aktuální zdravotní stav. Aromaterapie není vhodná pro lidi trpící epilepsií, některé oleje nejsou vhodné při vysokém krevním tlaku. Užívání této léčby v těhotenství konzultujte se svým lékařem. Některé oleje jako třeba šalvějový, cedrový, jasmínový, jalovcový, kmínový, tymiánový, estragonový nebo z kozlíku lékařského nesmít těhotné ženy užívat vůbec.
Foto: Krejčí a Krejčí
Léčivé účinky jednotlivých olejů
Stejně jako každá rostlina má jiné účinky, tak i oleje z nich získané účinkují jinak.
Jaký tedy vybrat?
- Eukalyptový – výborný při nachlazení, při léčbě dutin i průduškového kašle, osvědčil se také při léčbě akné, při kožních potížích, při smutku a depresích, navíc zlepšuje myšlení a pozornost.
- Levandulový – vhodný při přílišném stresu, úzkosti a depresích, účinně napomáhá řešit problém se zápachem z úst, napomáhá léčbě kožních infekcí, ale také při nespavosti. Není vhodné jej používat v těhotenství.
- Meduňkový - osvědčil se při problémech s nespavostí i při léčbě infekcí.
- Mátový – vhodný k léčbě kašle a nemocí z nachlazení, napomáhá při střevních křečích i zažívacích obtížích, při bolestech hlavy i nevolnostech.
- Mateřídouškový – účinný při bolestech kloubů, při bolestech v krku, ale zcela nevhodný v těhotenství.
- Pomerančový – vůně pomeranče v nás vyvolává euforii, dobrou náladu, uvolňuje napětí i úzkost.
- Růžový – ten vám dodá pocit jistoty a posílí vaší imunitu.
Foto: Krejčí a Krejčí
Aromalampy pro každého
K dokonalé idylce a odpočinku vám chybí už jen správná aromalampa, která je pro uvolňování vonných esencí nejvhodnější. Na trhu jich je k dostání skutečně celá řada. Nejčastěji se setkáte s klasickými keramickými, nebo kameninovými. Volte vždy kvalitní od renomovaných prodejců, protože jedině tak máte jistotu, že při pálení svíčky a zahřívání lampy nebude docházet k uvolňování toxických látek. Velmi hezké kousky dodává na náš trh společnost Primavera. Lampy koupíte v různém barevném provedení i zajímavých designech, které mimo jiné krásně dozdobí váš domov. Aromalampy jsou vyrobeny tak, aby se v nich olej nepřepaloval. Jsou určeny pro čajovou svíčku a oceníte jejich poměrně snadnou údržbu. Pořídíte je podle druhu od zhruba 510 korun. Velmi zajímavým kouskem je Aromalapa Flasch od této společnosti, která v sobě snoubí účinky éterických olejů a působení barev světla. Umožňuje dlouhodobé rovnoměrné uvolňování vůně a je vhodná nejen do našich příbytků, ale také do kanceláří či čekáren. Pořídíte jí od 2175 korun. Velmi moderní design má katalytická aromalampa ve tvaru koule z různobarevného skla. Katalytické lampy pracují na principu katalytické reakce, součástí balení je vždy skleněná lampa, zátka na zastavení reakce, dekorační kryt děrovaný, katalyzátor s knotem, trychtýř k naplnění lampy a náplň. Kromě toho, že lampa provoní celý váš byt, dokáže také zbavit místnost nepříjemného zápachu, nebo pachu z cigaretového kouře, vaření či zvířat. Na náš trh jí dodává společnost HP Italia a pořídíte jí za zhruba 940 korun. Pro vyznavače stylu Feng Shui je zde aromalampa zdobená znakem Požehnání nebes, který přináší ochranu domovu a očistu od negativních vlivů. Koupíte jí za 190 korun.
Připravila: Petra Martišková
Předchozí články:
Hromosvod je spolehlivý ochránce před blesky
Jak nakupovat úsporné žárovky a zářivky
Zastínění oken v koupelně
Vůně do interiéru
Podzimní depresi zažeňte aromaterapií
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Bytové doplňky a dekorace
Článek byl zobrazen 31686 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace
Netradiční vánoční stromky, aneb když stromek není zelený a jehličnatý
Vánoční stromeček je nejtypičtějším symbolem Vánoc, bez kterého si Štědrý den ani neumíme představit. Pokud ale letos toužíte po něčem neotřelém a originálním, zkuste si vyrobit vánoční strom sami ze dřeva, papíru nebo z umělého stromku udělat sněhuláka.
Místnost, kterou před návštěvou neschováte
Předsíň nebo hala je opravdu místnost, kterou logicky musí projít každá návštěva. Nikdo z domácích ani návštěvníků v ní nepobude příliš dlouhou dobu, neznamená to ovšem, že byste ji neměli věnovat náležitou pozornost.
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vhodné do interiéru i exteriéru
Zelené stěny jsou vítanou dekorací v bytech, kancelářích, hotelových foyer, ale i v exteriérech – na balkónech a terasách. Živá zelená stěna pochopitelně vyžaduje nemalou péči, je třeba zvolit vhodné rostliny a poradit se s odborníky. A ne vždy se pěstování daří. Zelená stěna z umělých rostlin je dokonalou imitací těch živých a nevyžaduje žádnou péči.
Bytové doplňky jsou součástí kultury bydlení
Jedno čínské přísloví praví: "Sto mužů vytvoří tábor, ale jenom jedna žena vytvoří domov." Zatímco ženy domov tvoří a budují, muži ho nezbytně potřebují mít okolo sebe. A naše děti prostředí, které si ve vzpomínkách z domova odnesou, formuje často po celý život.
Připravujeme byt na Vánoce
Vánoce jsou tady už za pár dní, a tak byste neměli zapomenout, pokud jste tak již neučinili, na vánoční výzdobu a také na kontrolu některých věcí, které budete přes svátky potřebovat.
Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec
Oblíbenou pokojovou rostlinou, zejména díky jejímu zajímavému vzhledu, je spatifylum neboli lopatkovec. Na první pohled vás upoutají zvláštní bílé květy na dlouhých stopkách vyrůstající z hustého porostu tmavě zelených špičatých listů.
Vázy tradiční i netradiční
Řezané květy naaranžované do správné vázy a vhodně umístěné ke světlu jsou zlatým hřebem celého interiéru. Jak a do čeho je můžeme dát, které vázy jsou moderní a čeho se raději vyvarovat?
Barvy v bytě VII. - Zlatá a stříbrná
Dnes v našem seriálu trochu odbočíme. Než rozebereme poslední ze základních barev, tedy modrou, povíme si něco o zlaté a stříbrné barvě. Hojnost, lesk a bohatství. To jsou atributy, které nám tyto barvy evokují. Jejich použití v interiéru není zcela jednoduché, neboť se ani jednou z nich nedají pokrývat velké plochy. Vhodně zkombinované a s citem užité coby doplňková barva se však stříbrná i zlatá v místnosti krásně vyjímají. Proto se jich určitě nebojte.