Zahradní květiny – Pelargonie neboli muškát

25.4.2006

Jednou z nejčastějších kvetoucích rostlin, které můžeme spatřit na balkónech, terasách a zahradách, jsou muškáty neboli pelargonie. Tato nijak zvlášť náročná květina, jejíž květy existují hned v několika barvách, kvete celé léto.

Rod Pelargonium zahrnuje kolem 250 druhů, a to nepočítáme řadu dalších uměle vypěstovaných kříženců. Pelargonie pocházejí z jižní Afriky, najdeme je však i na Madagaskaru, V Arábii nebo v západní Indii a některé druhy rostou i v Austrálii. Do Evropy je začátkem 17. století přivezl z jihoafrického Mysu Dobré naděje poprvé přivezl britský dvorní zahradník John Tradescant.

Název pelargonie vznikl z řečtiny, a sice z řeckého slova pelargos neboli čáp - plody této rostliny totiž připomínají čapí zobák. Slovo muškát je zase původu arabského. Nejprve se jednalo o název koření, pak druhu vinné révy a nakonec tak byla pojmenována pelargonie.

Muškáty mají keříčkovitý vzrůst, dužnatý stonek, ve kterém udržují v době sucha vodu, a okrouhlé plstnaté listy štiplavého zápachu, po kterých se většinou táhne kruhová páska. Květy, které jsou uspořádány do bohatého okolíku, mohou být různých barev, od bílé přes jemně růžovou, oranžovou a červenou až po fialovou a temně purpurovou.

Výška muškátu je obvykle asi 35 až 40 centimetrů, výjimkou však nejsou ani delší rostliny, přičemž však platí, že čím vytáhlejší stonek je, tím méně často rostlina kvete. Proto je vhodné každé dva roky květiny obměnit a stonkovými řízky během srpna nebo září namnožit nové rostlinky.

Muškáty, jelikož pocházejí z Afriky, milují světlo a slunce, a proto je vhodné vysázet je na dobře osvětlené a slunečné místo. Zaléváme je pravidelně, když vyschne substrát (nejlépe hlinitá či kompostní zemina s příměsí rašeliny), a jednou za 14 dní bychom měli použít hnojivo, aby hodně kvetly.

V zimě naopak zálivku silně omezíme a než vypuknou první mrazíky, odneseme květináče k přezimování do teplejšího prostředí, stačí však okolo 10 stupňů Celsia, maximální teplota by pak neměla přesáhnout 16 °C. Ideální je proto sklep nebo chladnější zimní zahrada.

Pokud dochází ke žloutnutí spodních listů, má pelargonie pravděpodobně málo vody, naopak přelití signalizují nahnilé uvadající listy. Méně zalévat bychom měli také v případě, že se objeví na rubu listů skvrny nebo šedá plíseň, případně při červenání stonku. Červenání listů značí nízkou teplotu vzduchu.

Autor: efa

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň