Zahradní jezírka

30.4.2005

Možná, že se právě díváte z okna na svou zahrádku a přemýšlíte, čím byste ji mohli ještě ozvláštnit, zvelebit – prostě by to chtělo nějaký originální prvek. Což takhle zahradní jezírko?

Každý z vás si může vyrobit malou zahradní studánku, jezírko nebo okrasnou pumpu. Stačí když prohledáte půdu doma, na chalupě nebo u známých a naleznete tam starou pozinkovanou vanu nebo necky.   Pokud zjistíte, že teče, utěsněte díry nebo praskliny vodovzdorným tmelem a po vymytí vaničky ji můžete napustit čistou vodou a vysadit některou z vodních rostlin.

V případě, že zatoužíte po náročnějším a oku lahodícím jezírku, můžete sáhnout po některém z plastových výlisků běžně k dostání ve specializovaných hobbymarketech. Výhodou těchto výlisků je jejich odolnost a velký výběr nejrůznějších tvarů. Zda-li se rozhodnete plastové jezírko zapustit do země a obložit jej třeba kameny, nebo ponecháte jezírko na povrchu, je už na vás. Velmi efektně vypadá nadzemní jezírko obložené například obyčejnými cihlami.

Další z vhodných nádob, které můžete nalézt jakou součást bývalého hospodářství, je dřevěný soudek. Opět byste měli nejdříve ověřit, zda soudek nepropouští vodu. Po této zkoušce jej můžete naplnit kameny, abyste vytvořili iluzi terénu, vložit sázecí košíky, osadit je vhodnými rostlinami (ostřice, touleň, kejklířka) a zatížit štěrkem, aby neplavaly.   Posledním krokem už je jen naplnění sudu vodou. Vhodné je soudek ještě před naplněním postavit na cihly, aby po ním mohl proudit vzduch.

Palisádová studánka je dílkem, které jistě sklidí obdiv všech vašich návštěv i sousedů. Jako základ použijte kruhovou plastovou nádobu vysokou přibližně 40 centimetrů, o průměru asi 60 centimetrů.   Ideální barva pro vodu ve studánce je modrá nebo zelená, takže pokud nádoba takovou barvu nemá a vy se nechcete smířit s temnotou, budete ji muset natřít. Nádobu poté asi do poloviny naplňte kamínky a pod ně uložte čerpadlo zajišťující koloběh vody ve studánce. Od čerpadla veďte hadici až k nejvyššímu bodu studánky. Osazování palisádami věnujte zvláštní pozornost, neboť každá nepřesnost se projeví. Palisády by se měly stupňovitě zvyšovat až k největší z nich, vysoké přibližně jeden metr. Hadici vedoucí z čerpadla zakončete bambusovou trubičkou, ze které bude vytékat voda do studánky. Studánku můžete samozřejmě osadit rostlinami.

Tak teď už vám jen zbývá popustit uzdu své fantazie a při budování zahradního jezírka se vyřádit do sytosti.

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň