Rostoucí židle a rostoucí stůl – základ dětského pokoje
08.07.2020
Domácí vyučování změnilo pohled mnohých rodičů na vybavení dětského pokoje. Děti byly nuceny několik hodin denně sedět u svého pracovního stolu a naplno se tak projevily zejména špatné návyky, které si děti při sezení vypěstovaly, ale i nevhodný nábytek, který často děti doma mají. Jak by tedy měla vypadat dětská židle a stůl a jak je správně nastavit?
Rostoucí nábytek MAYER CZ - stůl Expert, židle myChamp
Není to tak dávno, co jsme jako rodiče měli velkou příležitost uvědomit si, co je vlastně v našem životě podstatné a co nám dává smysl. Naše amatérské pokusy stát se dětem učitelkou či učitelem, navíc v domácím prostředí, nám mnohým otevřeli oči. Už po pár dnech jsme začali toužit, aby se o rozvoj našich ratolestí starali opět profesionálové. A do školy se z různých důvodů těšila i velká většina dětí!
Doma jsme měli kromě jiného příležitost podrobně vnímat, jaké má to které dítko návyky co se týče zdravého či nezdravého způsobu sezení, jak důležitý je správně nastavený nábytek vůči jeho unikátní postavě nebo jak by mohlo vypadat zdravé a kreativní prostředí dětského pokoje. Přestože je každé dítě jedinečné a každý dětský pokoj je jiný, zkusme hledat nějaká obecná doporučení.
Rostoucí nábytek MAYER CZ - stůl Profi 3, židle Freaky Sport
Kreativní prostředí pokojíku
Máte-li tu možnost, přemýšlejte už při zařizování vašeho bytu či domu o orientaci světových stran vzhledem ke vstupujícímu přirozenému světlu do jednotlivých místností. Pamatujte, že v letních nejteplejších měsících má dítě prázdniny a že od září do června je (většinou) dopoledne mimo domov. Ideální orientace je zřejmě na jih, protože do pokojíčku svítí slunce už z východní strany, pak plynule osvětluje prostor během dne a místnost zůstává příjemně prosvětlená i k večeru.
Dětský pokoj je místem různých činností, na které mají dospělí běžně více místností. Je to prostor pro učení, hry, odpočinek i spánek. Tomu se pokuste přizpůsobit rozmístění jednotlivých prvků. Začněte psací stolem. Proč? Sloučit všechny potřeby je zde nejtěžší a pro soustředění zřejmě nejdůležitější. Pro orientaci stolu je určujícím osvětlení – jak přirozené z okna, tak i umělé ze stolové lampy i stropního světla. Cílem je zajistit, aby se světlo dostalo mezi ruce, neboli, aby na místě dotyku tužky s papírem nevznikal žádný stín. Pravák nebo levák? Důležité!
Zdravý způsob sezení
Je vůbec sezení samo o sobě zdravé? Jistě – z hlediska geneze lidského pokolení bude mnohem zdravější běžet nebo ležet. Jenže máme-li dítě postupně učit soustředit se na nějakou (nejlépe) smysluplnou činnost, bude jako základ dětského pokoje potřebovat stůl a židli. A jelikož každé dítě v období vzdělávání (a hraní) roste, ideálním společníkem je rostoucí židle a rostoucí stůl. Za zdravý způsob sezení se při učení a dalších činnostech vyžadujících soustředění obecně pokládá sezení na správně nastavené ergonomické židli u správně nastaveného ergonomického stolu. Přesto je ale pro rodiče potřebné vědět, že čas, který je dítě schopno v kuse věnovat svému rozvoji, je přímo úměrný jeho věku, naturelu a také zájmu o tu danou činnost. Rozhodně se jako rodiče věnujme pozorně tomu, abychom dítě sezením a učením zatěžovali postupně a určitě s přestávkami na oddech. Dětí i rodičů.
Správně nastavený nábytek
Kombinace rostoucí židle a rostoucího stolu poskytuje šanci správně přizpůsobit nábytek postavě ve věkovém rozsahu cca od 4 do 18 let. Začneme nastavením výšky sezení, neboli nastavením sedáku židle od země. Chodidla se opírají celou plochou o podlahu, úhly v kotníku, kolenu a kyčli by měly být v rozsahu 90 – 100°, čili lehce otevřenější, než je pravý úhel. Pak nastavíme hloubku sezení – záda se pohodlně opírají o zádovou opěrku (zejména v bederní části) a současně sedák podpírá min. 2/3 stehen. Správnou výšku zádové opěrky (její vzdálenost od sedáku) poznáme, když její bederní část kopíruje přirozené prohnutí bederní páteře sedícího. U většiny nastavitelných židlí můžeme nejdříve nastavit výšku opěrky zad a teprve potom hloubku sezení – obě cesty vedou ke stejnému cíli. Zbývá nastavit stůl. Sedíme-li na správně nastavené židli, spustíme ruce podél těla a ohneme předloktí s dlaněmi před sebe do vodorovné polohy. Desku stolu nastavme cca o 2-3 cm výš, než je pomyslná rovina tvořená předloktím a dlaněmi. Nakonec nastavujeme dle činnosti a potřeb sklon desky stolu. Při psaní či kreslení se doporučuje náklon 10-15° a u čtení ještě mnohem větší. Variantním řešením je umístit předlohu pro čtení na samostatný nastavitelný držák.
Rostoucí nábytek MAYER CZ - stůl Uniq, židle myChamp
Přečtěte si také
Rostoucí stoly a židle pro předškoláky a školáky - letní novinky Mayer
Tip na vánoční dárek - chytré sezení pro chytré děti
Pomozte dětem správně sedět při domácích úkolech! Jak na to?
Jak zjistit chybné sezení dítěte? A jak je to vlastně správně?
- PR článek -
Článek byl zobrazen 13175 krát.
Diskuze k článku
Jarmila | 30.09.2020 10:23:12
To vypadá docela zajímavě. Už mám teda vybraný nábytek jinde ale ještě se sem podívám :)
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Dětské pokoje
Úložné boxy na hračky
Děti a pořádek - tato dvě slova k sobě příliš nejdou a tak se většina maminek při pohledu do dětského pokoje mírně řečeno zděsí, co její ratolesti dokázaly zase vytvořit za nadělení. Myslíte si, že není možné udržet dětský pokoj uklizený? Nebojte, pokud je vybaven dostatkem promyšlených úložných prostor, naše naděje na pořádek se značně zvýší.
Vychytávky zabudované přímo v nábytku? Jděte na studentský pokoj chytře!
Co je smart to je in. To se ví. Chytrá elektronika ale není vše, co si můžete dopřát. Ani výrobci nábytku neusnuli na vavřínech. Slyšeli jste už o zabudovaných vychytávkách přímo v nábytku? Je sice cílen na mladé, ale jeho kouzlu propadne každý, kdo jde s dobou.
Dětský pracovní a psací stůl by měl být variabilní a bezpečný
Nejen děti školou povinné, které potřebují mít kde psát domácí úkoly, ale i ty mnohem mladší, které si rády kreslí, potřebují kvalitní pracovní stůl. Jak by měl správný dětský psací stůl vypadat a podle čeho poznáme, že je opravdu kvalitní? Kromě dostatku prostoru pro učení a hraní by měl myslet také na zdraví dítěte a naučit jej správným návykům.
Při zařizování dětského pokoje myslete na bezpečnost dětí
Děti jsou vynalézavé, zvídavé a hlavně neposedné, proto i v dětském pokoji, který má být jejich útočištěm, na ně mohou čekat různé nástrahy. Odřeniny, boule a rozbité hlavy pak na sebe nenechají dlouho čekat. Dětský pokoj je tak třeba zařídit nejen prakticky, ale značnou pozornost musíme věnovat také bezpečnosti. Na co všechno si tedy dát pozor?
Jak správně zařídit pokoj pro školáka
Ještě nedávno dítě sotva chodilo a teď už se chystá do školy! Roste nám před očima. Z malého dítka se co nevidět stane samostatná osobnost s touhou po nových informacích. Školáci se toho musí hodně naučit, dozvídají se spoustu nových věcí. A tomu musíme uzpůsobit i dětský pokoj.
Zdravý nábytek pro malé školáky
Bolí Vás záda? Asi se někde stala chyba… Chcete, aby záda nebolela časem i Vaše děti? Pokud ano, tak předejděte chybám, které rodiče často dělají: nenechte sedět děti na židlích pro dospělé a u stolu, který je pro ně vysoký! Pořiďte jim už nyní v pěti letech tzv. rostoucí židlí a rostoucí stůl, které s nimi porostou až do dospělosti. Finančně se to určitě vyplatí a z hlediska zdraví je to i prevence bolesti zad.
Školní rok je za dveřmi. Jak vybrat tu správnou školní aktovku?
Přípravy na školní rok vrcholí a za chvíli se ten velký den blíží, zvlášť pokud máte doma budoucího prvňáčka. Máte všechno nakoupeno a stále si lámete hlavu s tím, jestli jste na nic nezapomněli? Pokud ano, nic se neděje – vše se dá ještě napravit koncem prázdnin nebo začátkem prvních školních dní.
Školní rok se blíží, nezapomeňte na zdravé sezení malých školáků v dětském pokoji!
Již od 1. září čeká malé školáky nejen docházka do školy, ale i nutnost sezení doma při domácích úkolech. Vhodné sezení v dětském pokoji může pozitivně ovlivnit nejen jejich zdravý tělesný vývoj, ale také motivaci a koncentraci při učení. Proto chcete-li mít úspěšné dítě, vytvořte mu podmínky, aby se mu lépe učilo. Vhodným nábytkem pro malé předškoláky a školáky je tzv. rostoucí nábytek - rostoucí stůl a rostoucí židle.