Jak pečovat o stříbrné a zlaté šperky či starožitnosti
12.12.2005
Zlaté i stříbrné šperky nošením ztrácejí lesk a takzvaně "zajdou", a navíc se v nich, zvláště pokud jsou hodně členité, usazuje špína. Je proto nutné o náušnice, prstýnky i řetízky pravidelně a správně pečovat.
Zlatníci doporučují zlaté a stříbrné ozdoby našeho těla, pokud je nosíme každodenně, čistit jednou měsíčně. Náušnice je potřeba zbavit ušního mazu nebo laku na vlasy, prstýnky a řetízky zbytků různých krémů a jiné špíny. Obecně se však doporučuje provádět čištění jen u šperků bez kamenů, perel nebo korálů, ty by měly být svěřeny do rukou odborníka.
Běžnou očistu šperků stačí provést horkou vodou s několika kapkami saponátu nebo mýdla, ideální je vyčistit je v této lázni starým kartáčkem na zuby a po opláchnutí osušit flanelovým nebo bavlněným hadříkem. Existuje však řada dalších triků, jak dosáhnout vyššího lesku stříbra a zlata, jak zbavit stříbro černých skvrn anebo jak oživit barvu zlaté ozdoby.
Na českém trhu je například k dostání tzv. Vata k cídění stříbrných a zlatých předmětů. Tato vata je napuštěna látkami, které odstraní nečistoty, aniž by jakkoliv narušily povrch samotného kovu. Šperk je pak čistý, jakoby hladší a zářivější. Podobného efektu lze dosáhnout také jinými recepty.
Stříbro je například možné vyleštit kouskem bavlněné látky namočené do roztoku jedlé sody a vody nebo hadříkem namočeným v lihu, je možné také leštit stříbro cigaretovým popelem smíchaným s citrónovou šťávou nebo dosáhnout vyššího lesku šperku vyvařením v mléce. Černé skvrny by měly zmizet po namočení do roztoku z teplého octa.
Všechny tyto recepty samozřejmě nefungují jen k ošetření a péči šperků, je možné aplikovat je také na stříbrné či zlaté doplňky naší domácnosti, včetně slavnostních příborů či starožitných objektů.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Úklid bez stresu
Pár rad a triků do domácnosti
Máme doma starožitnost
Článek byl zobrazen 8523 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Starožitnosti

Jak pečovat o stříbrné a zlaté šperky či starožitnosti
Zlaté i stříbrné šperky nošením ztrácejí lesk a takzvaně "zajdou", a navíc se v nich, zvláště pokud jsou hodně členité, usazuje špína. Je proto nutné o náušnice, prstýnky i řetízky pravidelně a správně pečovat.

Kovaný nábytek je stylový nábytek
V moderních bytech vypadá kovaný nábytek velmi zajímavě, a i když to není levné zařízení, je to investice na léta. Stačí kovaný stůl, židlička nebo stojánek na noviny a již se vzhled pokoje úplně změní. Když to nepřeženeme, tak postele, stoly a stolky, křesílka a doplňky ze železa zpracovaného v dílnách uměleckých kovářů charakterizuje především elegance a odolnost

Máme doma starožitnost
Starožitný nábytek nenajdete pouze v depozitáři zámku, muzea nebo soukromých sbírkách, ale má zcela jistě své místo i v běžných domácnostech. Samozřejmě pokud jsou zachována určitá pravidla a nábytek je vybírán s vkusem.

Patinování je kouzlení s časem
Pokud se ve vašem domově najdou rámy starých zrcadel, kování na nábytku nebo kovové svícny, možná byste chtěli dopřát těmto starším kouskům ještě více omšelý vzhled. Pro získání starobylého vzezření nejen nábytku lze s úspěchem použít techniku patinování, s jejíž pomocí je možné zdobit různé materiály.

Návrat do starých časů
Ve většině domácnosti slouží k udržování pořádku šatstva skříně, komody a prádelníky. Truhly už jsou dávným přežitkem, a přesto nacházejí v interiéru své uplatnění dodnes. Vejde se do nich přesně to, co jinde zabírá místo a navíc soliterní kus nábytku zvýrazní celkový vzhled interiéru a dotvoří pocit pohody a útulnosti.

Babiččina komoda
Z obyčejné dřevěné komody si můžete jednoduše vlastním přičiněním vyrobit krásnou malovanou komodu, připomínající časy našich babiček a prababiček. Všechny potřeby pro tuto techniku koupíte běžně ve výtvarných potřebách nebo v papírnictví - důležité jsou hlavně ubrousky s vhodným motivem.