Babiččina komoda
06.06.2009
Z obyčejné dřevěné komody si můžete jednoduše vlastním přičiněním vyrobit krásnou malovanou komodu, připomínající časy našich babiček a prababiček. Všechny potřeby pro tuto techniku koupíte běžně ve výtvarných potřebách nebo v papírnictví - důležité jsou hlavně ubrousky s vhodným motivem.
Pro naši komodu jsme si zvolili ubrousky s růžemi, tmavě zelený podklad na zásuvkách a po stranách. Ubrousky můžete dekorovat prakticky všechny rovné povrchy, dřevo, keramiku, sklo, textil apod. Důležité je zvolit pro daný povrch správné lepidlo. Můžete si tak jednoduše a originálně vyrobit různé dekorace a dárky. Přejeme vám všem hodně hezkých nápadů, radosti a potěšení z práce a také vás srdečně zveme do naší výtvarné dílny Labyrint v Čelákovicích, více na www.vd-labyrint.cz. Pěkné dny přeje Jana Drnková a Mirka Šimonová.
Co potřebujeme:
- lepidlo pro decoupage na dřevo
- nůžky
- akrylové barvy
- štětec
- krakelovací lak
- ubrousky s vhodným motivem
Postup:
1. Technikou decoupage budeme zdobit světlo dřevěnou komodu.
2. Abychom docílili rovných linií, vymezíme si plochy pro natírání maskovací lepící páskou
3. Zelenou akrylovou barvou natřeme ohraničené plochy a necháme zaschnout. Potom přes zelenou barvu naneseme tenkou souvislou vrstvu krakelovacího laku. Je velmi důležité natírat lak pouze jedním směrem a nevracet se na již natřená místa. Lak necháme zaschnout téměř dosucha, aby na omak nelepil.
4. Přes lak přetřeme vrstvu světle béžové akrylové barvy. Je opět nezbytné natírat pouze jedním směrem a nevracet se. Všechny nátěry je dobré provádět pokud je to možné ve vodorovném poloze, aby nám barvy i lak nestékaly.
5. Pokud jsme pracovali podle návodu, začne při zasychání béžová barva praskat a vytvoří dojem starého, popraskaného dřeva. Zaschnutí a popraskání můžeme urychlit pomocí fénu.
6. Motivy růží na ubrouscích pečlivě vystříháme a opatrně oddělíme pouze první horní barevnou vrstvu. Na zaschlý popraskaný podklad opatrně položíme vystřižený motiv z ubrousků.
7. Pečlivě motiv přilepíme pomocí štětce a lepidla od středu v celé ploše.
8. Zeleně natřené boky komody můžete také vyzdobit růžemi. Aby motiv lépe vynikl, je dobré dané místo nejprve natupovat světle béžovou barvou a pak teprve přilepit květinový motiv. Budete - li pracovat pečlivě a precizně, výsledek vás příjemně překvapí. Komoda bude vypadat skutečně jako malovaná. Nakonec přetřete komodu bezbarvým matným lakem.
A takto vypadá finální výrobek ...
Článek byl převzat ze stránek www.tvorivyamos.cz.
Článek byl zobrazen 20700 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Starožitnosti
Babiččina komoda
Z obyčejné dřevěné komody si můžete jednoduše vlastním přičiněním vyrobit krásnou malovanou komodu, připomínající časy našich babiček a prababiček. Všechny potřeby pro tuto techniku koupíte běžně ve výtvarných potřebách nebo v papírnictví - důležité jsou hlavně ubrousky s vhodným motivem.
Kovaný nábytek je stylový nábytek
V moderních bytech vypadá kovaný nábytek velmi zajímavě, a i když to není levné zařízení, je to investice na léta. Stačí kovaný stůl, židlička nebo stojánek na noviny a již se vzhled pokoje úplně změní. Když to nepřeženeme, tak postele, stoly a stolky, křesílka a doplňky ze železa zpracovaného v dílnách uměleckých kovářů charakterizuje především elegance a odolnost
Patinování je kouzlení s časem
Pokud se ve vašem domově najdou rámy starých zrcadel, kování na nábytku nebo kovové svícny, možná byste chtěli dopřát těmto starším kouskům ještě více omšelý vzhled. Pro získání starobylého vzezření nejen nábytku lze s úspěchem použít techniku patinování, s jejíž pomocí je možné zdobit různé materiály.
Jak pečovat o stříbrné a zlaté šperky či starožitnosti
Zlaté i stříbrné šperky nošením ztrácejí lesk a takzvaně "zajdou", a navíc se v nich, zvláště pokud jsou hodně členité, usazuje špína. Je proto nutné o náušnice, prstýnky i řetízky pravidelně a správně pečovat.
Návrat do starých časů
Ve většině domácnosti slouží k udržování pořádku šatstva skříně, komody a prádelníky. Truhly už jsou dávným přežitkem, a přesto nacházejí v interiéru své uplatnění dodnes. Vejde se do nich přesně to, co jinde zabírá místo a navíc soliterní kus nábytku zvýrazní celkový vzhled interiéru a dotvoří pocit pohody a útulnosti.
Máme doma starožitnost
Starožitný nábytek nenajdete pouze v depozitáři zámku, muzea nebo soukromých sbírkách, ale má zcela jistě své místo i v běžných domácnostech. Samozřejmě pokud jsou zachována určitá pravidla a nábytek je vybírán s vkusem.