Zastínění oken pomocí závěsů nevychází z módy
21.07.2014
Zejména v horkých letních dnech je téma zastínění oken velmi aktuální. Někdo se slunečním paprskům brání pomocí rolet či žaluzií, jiní zase dávají přednost závěsům. Ty totiž nejenže stíní, ale zároveň dekorují a zútulňují naše bydlení. Díky modernímu designu, kvalitním materiálům a zpracování jsou závěsy vyhledávanými stínícími prvky.
Závěsy byly v nedávné době považovány za jakýsi přežitek, ale dnes již opět patří mezi nejoblíbenější druh stínící techniky. Snoubí se v nich estetika a praktičnost. Už dávno si pod pojmem závěs nepředstavujeme těžkou nevzhlednou látku, na které se akorát držel prach, a kazila celkový dojem z místnosti. Dekorační závěsy, které jsou k dostání nyní, sledují aktuální trendy a skvěle tak podtrhnou styl každého interiéru.
Právě jejich jednoduchá instalace, snadné používání, nekonečné možnosti kombinací barev a vzorů a také schopnost elegantně a vzdušně zastínit jakýkoliv prostor, dělá ze závěsů favority mezi stínicí technikou. Smyslem využívání závěsů však není pouze zastínění oken, ale při správném výběru barev jimi můžeme také zvětšovat či zmenšovat prostor a navíc ochránit naše soukromí. Závěsy je navíc možné kombinovat ještě s jiným druhem zastínění. Nemusí jít jen o záclony, ale používají se například v oknech, která jsou opatřena horizontálními žaluziemi či roletami.
Při výběru závěsu je třeba myslet na to, jaký styl a barvy má místnost, do níž je chceme instalovat. Vše je třeba sladit, aby výsledek nebyl příliš fádní nebo naopak přeplácaný. Pokud zvolíte správný odstín s ohledem na barevnost či prosvětlenost interiéru, budete z výsledku nadšení. O konečné volbě by pak měla rozhodovat také velikost okna, materiál a jeho průsvitnost a možnosti uchycení.
Druhy závěsů
Látky, z nichž se závěsy vyrábí, mají různou hustotu tkaní. Vybírat můžete z lehkých záclon, přes stínící až po zcela zatemňující závěsy. Na výběr je rovněž několik typů řasení od jednoduchého skladu, až po řasené nebo zvlněné závěsy.
Jednoduché závěsy – pro ty, kdo mají rádi jednoduchost, se hodí jednobarevné závěsy, které je možné různě kombinovat se vzorovanými a pestřejšími záclonami. Vyrábí se z různých materiálů a mohou mít různou strukturu.
Závěsy se vzory – jsou k dostání v pestré paletě barev, z různých materiálů a vzory mohou být jak klasické, tak i moderní. Vybírat můžete ze vzorů velkoplošných, vytkávaných, vyšívaných, tištěných i vypalovaných laserem.
Creshované závěsy – vynikají "pomačkaným" vzhledem. Díky tomuto zvrásnění je materiál velmi snadný na údržbu, protože se nežehlí. Žehlení je dokonce nežádoucí.
Dimoutové závěsy – s těmito závěsy nedosáhneme úplného zatemnění, ale procento zatemnění je kolem 95%. Tyto závěsy mohou být jednobarevné, s potiskem nebo s vytlačovanými vzory.
Blackoutové závěsy – jde o 100% zatemňující závěsy nepropouštějící světlo. V minulosti bylo možné se s nimi setkat hlavně v hotelích, ale v poslední době se s oblibou používají také v domácnostech. Hojně jsou využívány zejména v ložnicích a dětských pokojích, dále pak v projekčních či televizních místnostech. Většinou jde o jednobarevné textilie, které se mohou používat jako podšívky k dekoračním látkám, ale i samostatně.
Materiály, z nichž se závěsy vyrábí (textilní vlákna):
- přírodní materiály, jako je len, bavlna, vlna, viskóza a přírodní hedvábí
- umělá vlákna, jako polyester, polyakryl a akryl
- směsi umělých a přírodních vláken (příměs polyesteru zaručuje jednodušší údržbu, větší odolnost a trvanlivost)
Hedvábné závěsy – závěsy vyrobené z tohoto luxusního materiálu jsou o něco náročnější na údržbu. Z důvodu jejich ochrany a vyšší trvanlivosti bývají vypodšívkovány. Setkat se však můžete i s imitací hedvábí – jde o látky z umělých polyesterových materiálů, jejichž údržba je podstatně jednodušší.
Žinylkové závěsy – tento materiál má vyšší gramáž a povrch je tvořen viditelnou žinylkovou strukturou. V současnosti se žinylkové závěsy pomalu vracejí do módy a setkáte se s nimi v bytových interiérech stále častěji. Vynikají dobrými izolačními vlastnostmi - znemožňují úniku tepla a také dobře tlumí zvuky z okolí.
Brokátové závěsy – brokát může být z bavlny, hedvábí i ze směsových vláken, k dostání jsou látky v jednobarevném i pestrém provedení. Kromě závěsů je možné brokát využít i na postelové baldachýny.
Existují další známé i méně známé materiály, z nichž se závěsy vyrábí, jako je třeba damašek, tartan, kanvas, taft, samet, organza, voál a mnoho dalších…
Péče a údržba závěsů
Závěsy je dobré vždy ošetřovat podle pokynů výrobce. Pokud se obáváte sražení závěsu, je dobré látku vyprat a vysrážet ještě před ušitím samotného závěsu, případně k metráži připočítat předpokládanou délku sražení. Závěsy je třeba pořádně vymáchat, aby na nich nezůstaly stopy po pracím prostředku. V takovém případě by tkanina v daných místech rychleji bledla. Textilie, u nichž to jejich úprava dovoluje, žehlíme lehce vlhké. Pára totiž látku zafixuje a ta pak lépe drží tvar. Ve vláknech tkaniny se usazuje prach, proto je dobré plochu závěsu čas od času povysávat pomocí nástavce s jemným kartáčkem.
Způsoby zavěšení závěsů
V dnešní době se nabízí spousta možností, jak a na co závěsy zavěsit. Výběr mechanismu k upevnění dekorační látky je tak jen na nás. Mohou to být klasické garnýže skládající se z dřevotřískové kolejničky se zafrézovanými plastovými drážkami, spouštěcí garnýže či garnýže nasazovací. Dále se nabízí záclonové kolejničky různých tvarů a profilů - s drážkou kulatého průměru či kolejničky čtvercového, nebo obdélníkového průřezu. Kolejnička s drážkou je komfortnější, protože umožňuje průjezd závěsu po celé jeho délce. Hodí se tak především na velká francouzská okna. Jednoduchým řešením jsou taktéž klasické záclonové tyče, které mohou být dřevěné, kovové, nebo plastové. Vybrat si můžete také jedno, nebo dvoj - tyče opatřené konzolkami k fixování do stěny nebo stropu. Na ně se za pomoci kroužků s háčky či žabkami, nebo do tunýlků (popřípadě narážecích kroužků) závěsy uchycují. Kolejničky, tyče i garnýže je třeba pravidelně čistit, aby případné nečistoty nebránily v pohybu jezdců a kroužků nesoucích závěsy.
- jpa -
Foto: archiv firmy Styltex
Další články z rubriky Bytový textil
Stínění na okna: účelové vs. designové
Záclony jsou ozdoba pro naše okna
Kde nakupujete kvalitní bytový textil?
Zastínění oken v dětském pokoji
Záclony v dětském pokoji
Zastínění oken v koupelně
Článek byl zobrazen 57436 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bytový textil
Z jakého materiálu je nejlepší povlečení?
Při výběru povlečení je materiál jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje komfort, odolnost a snadnost údržby. Na trhu je široká škála druhů povlečení, z nichž každý má své specifické vlastnosti. Přinášíme kompletní přehled materiálů a jejich vhodnosti pro různá roční období, stejně jako doporučení pro jejich praní a údržbu.
Vybíráte ručník? Měli byste vědět, že…
Když se řekne ručník, téměř každý si hned doplní slovo froté. Froté je opravdu materiál, z něhož se textil do koupelen vyrábí nejčastěji. Ale není jediný.
Technika na zavěšení záclon a závěsů
Jak a na co zavěšit záclonu nebo závěs? To je otázka, na kterou si musí odpověděd každý, kdo řeší rekonstrukci interiéru, nový bytový textil a zastínění oken. Možnosti jsou velmi široké a je z čeho vybírat - garnýže nejrůznějších barev a materiálů, záclonové kolejničky, vitážní tyčky nebo také velmi oblíbené japonské stěny. Vše je samozřejmě vhodné plánovat a pořídit na míru vašim oknům.
Nalaďte se do pohody s polštáři a polštářky
Polštáře má většina z nás spojené především s odpočinkem, jejich využití je však mnohem širší. Patří bezesporu k základům dobrého spánku, ale mohou být i skvělými pomocníky v boji s namoženou páteří, s depresí nebo dokonce i migrénou. Jsou skvělými doplňky v obývacím pokoji i podporou při práci. Stačí si jen vybrat ten, který zrovna potřebujete.
Polštáře a přikrývky z ušlechtilých přírodních materiálů
Rčení o „spaní jako v bavlnce“ pojednává spíše o materiálech lůžkovin, ale i přírodní výplně polštářů a přikrývek mají své nesporné přednosti. Babičky nedaly dopustit na přikrývky z prachového peří, které také daly peřinám své jméno. Zapomínat bychom neměli ale ani na další přírodní materiály, které jsou pro výrobu přikrývek velmi vhodné – ovčí vlnu, velbloudí srst, bambus, hedvábí nebo buničinu.
Péřové přikrývky a polštáře
Peří jakožto výplňový materiál peřin a polštářů slaví velký návrat. Vyniká totiž spoustou skvělých vlastností a moderní péřové přikrývky a polštáře jsou již vhodné i pro alergiky. U péřových přikrývek a polštářů však může nastat jeden zásadní problém – ráno se vám rozhodně nebude chtít vylézt z postele!
Přikrývky a polštáře kvalitní české výroby s dlouholetou tradicí
Vzhledem k tomu, kolik času strávíme v posteli, ať již spánkem nebo odpočinkem, je výběr té správné přikrývky a polštáře velmi důležitý. Mnoho z nás dospělých i našich dětí trpí alergiemi, bolestmi zad, hlavy nebo poruchami spánku a vhodný polštář a přikrývka může tyto potíže zmírnit.
Vybíráme polštář. Klasický, anatomický, nebo kombi?
Že už máte ideální postel, rošt i matraci a polštář je podle vás nejméně důležitý? Omyl. Abyste se opravdu dobře vyspali, musí mít vaše páteř pohodlí odzdola až nahoru. Teď už tedy jen vybrat, který typ polštáře bude zrovna pro vás ten nejlepší. Existují tři možnosti...