Pokojové rostliny XV. - Tlustice
06.09.2005
Velmi dlouhověkou a poměrně nenáročnou rostlinou, která se často pěstuje jako bonsaj, je tlustice. Rostlina, jež se řadí mezi sukulenty, pochází z jižní Afriky, kde jí roste na tři stovky druhů. Jednotlivé druhy si jsou velice podobné, že je mnohdy od sebe jen stěží rozeznáme.
V Evropě se nejčastěji pěstují druhy Crassula argentea, Crassula arborescens, Crassula coccinea nebo Crassula ovata. Tlustice je "zavalitou" rostlinou, má oválné, velmi masité a dužnaté lístky, které jsou v barvách od zelené až po našedlou. Tučné jsou i její stonky, které slouží k zásobě vody v období sucha. Ve vyšším věku tlustice kvete, a to bílými či růžovými kvítky.
Tlustice, která se dorůstá až jednoho metru, má ráda světlo a sucho. Nejvíce jí vyhovuje místo u okna orientovaného k východu či k jihu, nikdy by neměla být umístěna ve stálém stínu. Vzhledem k tomu, že má ráda sucho, neměla by být ve vysoké vlhké vzdušnosti a neměli bychom ji rosit. Zároveň jí však příliš nevyhovuje ani umístění v blízkosti topení.
Teplota vyhovuje tlustici běžná pokojová, okolo 21 stupňů Celsia, ale v noci a v zimě ocení teplotu poněkud nižší, až k deseti stupňům. V zimě také výrazně omezíme zálivku, přičemž i během léta bychom měli zalévat s rozmyslem, vždy, až když vyschne substrát. Přelití by mohlo způsobit uhnívání kořenů a stonků.
Hnojit se doporučuje co dva týdny hnojivem pro kaktusy a sukulenty, stejně tak zemina by měla být určená pro tyto typy pokojových rostlin. Nemáme-li po ruce přímo směs namíchanou pro kaktusy, pak zeminu namícháme z písčitohlinité půdy a hrubšího písku. Přesazovat je možné tlustici během roku kdykoliv, a to v případě, že je jí a zejména kořenům těsný květináč. Starším rostlinám stačí pouze dosypávat novou zeminu.
Tlustici není nutné seřezávat. Množit ji však můžeme právě stonkovými řízky, a to nejlépe na jaře nebo v létě. Řízky pak necháme zakořenit v misce s rašelinou a pískem, poté je přesadíme do květináče. V případě, že je rostlina už velká a těžká, může se stát, že převažuje květináč. V tom případě se doporučuje poklást svrchní vrstvu půdy kameny.
Ze škůdců hrozí tlustici napadené mšicemi a červci, a to zejména v zimě v případě přehřátého stanoviště. Jinak se jedná o velmi nenáročnou, odolnou a dlouhověkou pokojovou rostlinu.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XIV. - Šáchor
Pokojové rostliny XIII. - Voskovka
Pokojové rostliny XII. - Nolina
Článek byl zobrazen 34601 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace
Podzimní a zimní nápady pro aranžmá dekorací
Každé roční období má své vlastní charakteristické motivy vhodné právě pro tu konkrétní dobu. Kde čerpat nápady pro podzimní a zimní dekorace? Aranžování a zdobení s přírodními motivy může být hezká inspirace. Někdo má radši jednoduché věci a někomu se klasika nelíbí. Hodí se všude moderna? Jaký máte styl ve výzdobě svých příbytků?
Vyzdobte si svůj byt Ikat technikou. O co vlastně jde?
V současné době je jednou z nejvyhledávanějších výtvarných technik Ikat technika. Jedná se o velmi pracný způsob výroby tkaniny, jež vznikla pravděpodobně v 10. století v oblasti Blízkého východu. Vzhledem k nutnosti mít odborné zkušenosti pro její zvládání je tento způsob tvorby tkanin považován za umělecký.
Inspirace - vánoční hvězda jako dekorace na jídelním stole
Poinsettie neboli Vánoční hvězda je snad nejoblíbenější vánoční květinou a díky její kráse stává se také součástí vánočních aranžmá a dekorací na jídelních stolech. Inspirujte se prací profesionálů a vytvořte si doma neopakovatelný sváteční stůl.
Balení vánočních dárků – prostor pro fantazii a originalitu
Koupením vhodného dárku pro naše blízké příprava na Vánoce nekončí. Teď si ještě budeme muset vyhradit čas na to, abychom vybrali hezký balicí papír, nakoupili stužky a lepítka a všechny ty dárečky také krásně zabalili. Pod stromečkem to budou právě dárky, co bude upoutávat největší pozornost. Tak si dejte záležet!
Velikonoční dekorace ze zavařovacích sklenic
Velikonoční nebo jarní dekoraci si jednoduše můžete vyrobit z doma běžně dostupných věcí. Základem jsou zavařovací sklenice jakékoliv velikosti a pak už je to na vaší fantazii. Můžete použít vajíčka, barevné papíry, barvy, květiny, větvičky, bonbóny, čokoládová vajíčka, apod.
Přežijí pokojové rostliny vaši dovolenou?
Samozřejmě že ano, ale budete pro ně muset něco udělat. Některé rostliny si vaší nepřítomnosti ani nevšimnou, jiné budete muset na dobu odloučení náležitě připravit.
Velikonoční výzdoba v bytě
Ačkoliv mezi křesťany jsou Velikonoce důležitějším svátkem než Vánoce, mezi nevěřícími lidmi je tomu spíše naopak, a tak mnozí Velikonoce opomíjejí. Zapomínat na jarní tradice je však škoda, a tak alespoň zkuste velikonočně nazdobit byt. Pestré veselé barvy a závan přírody vám určitě zlepší náladu. Jak na to?
Pěstování hyacintů
Hyacint pochází ze západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu, ale jeho pojmenování má kořeny v řecké mytologii. Podle legendy byl bůh vegetace Hyakinthos přítelem boha Apollóna. Na jejich vztah žárlil bůh západního větru Zefyros a při závodech ve vrhu diskem Hyakintha zabil. Apollón pak na památku Hyakintha proměnil kapky jeho krve v květinu.