Pokojové rostliny IV. - Kroton
05.05.2005
Pravděpodobně nejbarevnější pokojovou rostlinou v našich klimatických podmínkách je kroton neboli obojan (Codiaeum variegatum). Květina, jejíž tuhé listy hýří od zelené přes žlutou, oranžovou až po červenou a hnědou, vám bude doma po celý rok evokovat podzim.
Kroton pochází z Asie, konkrétně z Malajsie a jihovýchodní Indie, odkud k nám byl poprvé přivezen v polovině 19. století. Během sto padesáti let se stal oblíbenou pokojovou rostlinou, a to i přes jeho poměrně náročné pěstování.
Na první pohled kroton se svými kožovitými "dubovými" listy a tuhým kmínkem vypadá jako "bytelná" rostlina, které jen tak něco neublíží - nenechte se však zmást. Tato kytka toho totiž potřebuje mnohem více, než si myslíte. Minimálně proto, aby zůstala krásně barevná a neopadaly jí listy.
Kroton má rád teplo, slunce a vlhkost, naopak špatně snáší zimu, výkyvy teplot, průvan a plyn. Důležité je zajistit mu dostatek vláhy, zejména v létě (v zimě spíše méně), a to vždy odstátou vodou. V letních měsících přidejte do zálivky jednou za 14 dní hnojení, v zimě jednou měsíčně. Doporučuje se každý den jej orosit, zároveň mu však dopřát dostatek slunečních paprsků, nikoliv však přímých, které by mu mohly spálit listy.
Při nedostatku světla a vlhkosti vzduchu se stává, že kroton vybledne, shazuje spodní listy a ty nové zůstávají pouze zelené. Proto se snažte vytvořit pro něj ideální podmínky a pěstovat jej ve stálé teplotě mezi 15 v zimě a 23 stupni Celsia v létě. Vedle hýření barvami vás možná odmění nadměrným růstem (může dorůst až do metru a půl výšky) nebo dokonce i květem - tento úkaz je však spíše ojedinělý.
Příliš často rostlinu nepřesazujte, nedělá jí to dobře, doporučuje se přesadit ji maximálně jednou za dva roky, a to do ne moc velkého květináče. Množit se tato rostlina dá na jaře vrcholovými stonkovými řízky, je však potřeba zajistit jí teplotu okolo 23 až 25 stupňů Celsia. Při ořezu dávejte pozor zejména na sliznice, šťáva v rostlině je totiž jedovatá.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny III. - Spatifylum neboli Lopatkovec
Pokojové rostliny II. - Dracena
Pokojové rostliny I. - Ibišek
Sukulenty
Článek byl zobrazen 34459 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.

Pěstování jiřin, královen podzimních zahrad
Původním domovem jiřiny neboli "slečny mezi kvítím, s nádherným šatem, ale prázdnou lící", jak ji nepříliš lichotivě nazval obrozenecký básník František Ladislav Čelakovský, je americký kontinent, a přesto se jiřiny v zahradách staly královnami pozdního podzimu.

Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu
Máme pro vás tip, jak si opatřit vitamínový poklad v podobě jarní zeleniny bez přepichování sazenic, a dokonce i bez skleníku nebo pařeniště. Jediný trik spočívá ve výsevu těch správných otužilých odrůd na konci léta, troše hnojení, probiotické zálivce a zimní peřince. Na jaře jako když najdete!

Tipy na pracovní oděvy, které se hodí (nejen) na podzimní práce na zahradě
Podzim klepe na dveře a s ním se blíží i sázení, přesazování a prořezávání rostlin i dřevin, stříhání živých plotů a podzimní péče o trávník. I sebevíc otravné nebo zdlouhavé podzimní zahradní práce jdou lépe od ruky, když má člověk k dispozici kvalitní pracovní oděvy a pracovní obuv. Pamatujte, že i při zahradničení a běžné údržbě domu se zahradou musí být ochrana zdraví na prvním místě.

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Pěstujeme plamenku neboli phlox
Květina našich babiček - plamenka, která nikdy nechyběla ve venkovské zahrádce v minulém století upadla v zapomnění a až v současné době se opět dostává do popředí zájmu. Rostlina s výrazně barevnými květy, omamnou kořenitou vůní patří mezi nejkrásnější trvalky, které vaši zahradu rozzáří od léta až do podzimu.

Pěstování bylinek v samozavlažovacích truhlících
Mít po ruce vždy čerstvé bylinky je snem každého kuchaře, přitom mít malou bylinkovou zahrádku v kuchyni nebo na balkóně není vůbec žádný problém. Pěstování zvládnou i začátečníci a díky samozavlažovacím truhlíkům se bylinkám bude dařit.

Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.