Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
02.01.2006
Orchideje má většina z nás spojeny s exotickou krásou, která je k vidění pouze v květinářství nebo na zahraniční dovolené. Málokdo ví, že některé druhy orchidejí lze bez větších obtíží pěstovat i doma v bytě.
Úspěch při pěstování orchidejí spočívá v tom, že si jednoduše zjistíme, který druh je vhodný do podmínek, jež můžeme doma rostlině nabídnout. Dostatek potřebných informací by nám měli poskytnout v každém dobrém květinářství či zahradním centru, užitečné informace nalezneme také v publikacích o pěstování orchidejí či na internetu.
Umístění
Při pěstování orchidejí je více než u jiných rostlin důležitá hygiena a čistota. Okenní parapet, na který se rostliny nejčastěji umísťují, by měl být dokonale čistý a květináče desinfikovány horkou vodou. Vzhledem k tomu, že v horkých slunečných dnech hrozí listům připálení, je nutné mít možnost občas okna zastínit.
Substrát, zálivka a hnojení
Velmi málo druhů orchidejí snáší obyčejnou zeminu, proto bychom je měli vždy sázet do speciálního substrátu pro orchideje. Přesazování postačí až po dvou letech v období růstu po odkvětu. V novém květináči by měla být alespoň čtyřcentimetrová vrstva drenáže (tvořená například polystyrénovými kuličkami) a potom teprve vrstva substrátu. Z přesazované rostliny otřepeme původní zeminu a otrháme staré kořeny. Rostlina by v nádobě neměla být ani příliš hluboko, ani moc nahoře. Se zaléváním bychom měli být opatrní a hlavně rostlinu soustavně nepřemokřovat. Zálivka by měla nastat, až substrát vyschne, tedy přibližně jednou týdně. Suchost substrátu poznáme, když do něj píchneme dřívko a po vytáhnutí není vlhké. Vždy bychom měli zalévat převařenou a odstátou vodou. Také pravidelné hnojení je velmi důležité, hnojivo by mělo obsahovat zejména fosfor, dusík a stopové prvky.
Teplota a vlhkost
Ideální teplota v zimním období je kolem 20 st. Celsia, ani v noci by neměla klesnout pod 15 stupňů. Při teplotách nad 25 st. Celsia trpí rostliny příliš suchým vzduchem. Na rostliny bychom neměli přímo pouštět ani mrazivý vzduch. Pokud není prostor bytu přetopený, není třeba rostliny rosit. V případě sucha můžeme rosit převařenou a odstátou vodou.
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XXII. – Lilek ozdobný
Pěstování sukulentních bonsají
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Pěstování rostlin ve vodě
Článek byl zobrazen 44220 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?
Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.
Jak pěstovat a sklízet zeleninu i pod sněhem
Taky vás při pohledu na opuštěné záhony v mlze a sněhu chytá splín? Máme pro vás důvod k radosti. Zimní sezóna pro zahradníky vůbec nemusí znamenat jen listování v katalogu semínek. Prozradíme vám tajemství zeleninových otužilců, které můžete na zahradě vesele pěstovat i v zimě.
Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.
Lesní Vánoce s vánočními hvězdami aneb tipy na sváteční výzdobu s využitím poinsettií a přírodních materiálů
Jedlové a borovicové větvičky, šišky, mech a bobule jsou typické dekorativní doplňky, které snadno najdete v lese a které jsou zejména na podzim a v zimě velmi oblíbené pro tvoření a dekorace. Ideálním způsobem, jak tyto přírodní materiály na dekorace nasbírat a vnést přírodu do svého domova, jsou dlouhé podzimní procházky.
Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.
Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.
I beton se může stát dekoračním prvkem v bytě – svícny, svítidla i nábytek z betonu
Většina z nás si pod pojmem beton představí velkou šedou plochu o velké hmotnosti, která vyhlíží poměrně fádně a masivně. Ovšem ne ve všech případech tomu tak opravdu je. Beton může být totiž barevný, vypadat zajímavě a netvořit velké plochy, ale menší předměty, které se stanou nedílnou součástí výzdoby našich interiérů. Pokud se o tom chcete přesvědčit, pak čtěte dále.
Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.