Oblíbené vůně vánoc – provoňte si byt jehličím, skořicí a vanilkou
04.12.2020
Vánoce jsou svátky klidu a pohody, ale také vůní. Voní nám to doma, voní to v obchodech, na ulici u stánků, zkrátka všude. Která vůně se vám ve spojitosti s Vánoci vybaví jako první? Je to skořice, perník, purpura, nebo třeba vůně jehličí?
Tou pravděpodobně nejintenzivnější vánoční vůní je vůně, která prochází bytem při pečení vánočního cukroví. Jde tedy o vůni nejrůznějších ingrediencí, zejména pak koření, které se přidává do těsta. Tu pravou sváteční atmosféru však můžeme domů vnést nejen pečením cukroví, ale také jednoduše pomocí nejrůznějších voňavých svíček, esenciálních olejů, nebo všelijakých přírodnin. Někomu stačí si přičichnout třeba k mandarince a rázem si vybaví Vánoce. Ale jsou i mnohé další vůně, které kdykoliv ucítíte, okamžitě vás přenesou k vánočnímu stromečku.
Skořice
Skořici, která má výrazné a velmi charakteristické aroma, sice používáme v průběhu celého roku, ale právě pro Vánoce je asi nejtypičtější vůní. Skořici jakožto vánoční koření používaly již naše prababičky. Nejenže se přidává do cukroví, ale nesmí chybět ani v nápojích, zejména pak v punči. Jsou zkrátka pokrmy a nápoje, které by bez skořice nebyly úplné. Skořice je oblíbená nejen o Vánocích, ale během celého zimního období, kdy slouží pro zahřátí těla. Výhodou tohoto koření je také to, že slouží nejen k dochucování, ale je možné jej použít také jako dekoraci, nebo k ovonění svíček, vonných olejů či parfémů.
Hřebíček
Také hřebíček patří mezi koření, která dokreslují atmosféru Vánoc. Co vlastně ten hřebíček je? Jde o sušené poupě stromu nazývaného hřebíčkovec vonný. Roste především na Madagaskaru a Zanzibaru. Exotická vůně hřebíčku dokáže probudit lidské smysly, často je proto toto koření součástí parfémů, vonných olejů a koupelových pěn. Krásně provonět celý byt dokáže také pár kapek oleje do aromalampy. V kuchyni používáme hřebíček pouze s mírou, protože má silný kořenící účinek. S hřebíčkem se můžeme setkat v receptech na přípravu masa, především tedy zvěřiny, ale mnohem častěji bývá součástí kompotů a zavařenin. Své uplatnění nachází také při výrobě likérů a cukrovinek. V žádném svařeném víně nebo punči nesmí hřebíček chybět, bez něj by tyto typicky vánoční nápoje neměly to správné aroma.
Vanilka
Až z dalekého Mexika se k nám dostala vanilka, bez níž si už naše vanilkové rohlíčky neumíme představit. Již v dávných dobách ji Aztékové a Toltékové přidávali ke kakau, pro zlepšení chuti. Do Evropy se dostala někdy v 16. století díky Kryštofu Kolumbovi. Za smyslnou vůni vanilky může vanilín. Vanilka je hojně používána při přípravě některých sladkých jídel, pochutin a nápojů, ale běžně se používá i v kosmetice a je také silným afrodisiakem. Nejen během Vánoc vanilku využíváme k ochucení cukru, jako ingredienci do těst na moučníky a na cukroví.
Perník
Také vůně perníku neodmyslitelně patří k českým Vánocům. Toto sladké tmavě hnědé pečivo se původně připravovalo z mouky, medu a pepře. Právě pepř dal tomuto pečivu název peprník, ale později bylo přejmenováno na perník. Recepty se postupně začaly upravovat, až vznikl perník, který známe dnes. Do perníku se přidává celá řada koření a bylin, bez nichž by neměl tak charakteristickou chuť a vůni. V současnosti se prodává přímo tzv. perníkové koření, které se skládá ze směsi mletého hřebíčku, skořice, anýzu, fenyklu, kardamomu, nového koření, koriandru, muškátového oříšku a mleté pomerančové kůry. Tato jedinečná směs dokáže vytvořit onu typickou a ničím nezaměnitelnou vůni Vánoc.
Purpura a františek
Jedněmi z nejznámějších a nejtypičtějších vůní Vánoc jsou také purpura a františek. Purpuru, která je směsí bylin, koření a vonných esencí, používaly k provonění domácnosti již naše babičky. Její vůně totiž dokáže vytvořit atmosféru pohody, klidu a tepla domova. Purpura je vlastně takové vánoční pot-pourri, liší se od sebe pouze v tom, že purpura se zahřívá či nechává pomalu doutnat a tím je její vůně ještě intenzivnější. Mnoho lidí už purpuru doma o Vánocích ale nepálí, protože si myslí, že jsou k tomu zapotřebí kamna. Aby nám purpura provoněla domácnost, můžeme ji položit klidně na sklokeramickou desku vařiče, kterou nastavíme na nízkou teplotu, případně i na železný plát sporáku. Jako podklad je dobré použít alobal. Purpuru je možní také pálit v nádobce aromalampy, nebo ji zahřívat na podložce položenou na topení. Purpura nesmí hořet plamenem, ale jen pomalu doutnat. Působením tepla se z ní uvolňují aromatické látky.
Pod pojmem františek se ukrývá vonný kužel, který zapalujeme hlavně o Vánocích. Jde o namleté pálené dřevěné uhlí výhradně z lipového dřeva, k němuž se přidá kadidlo (pryskyřice) a společně pak vytvářejí typickou vůni. Proč lipové dřevo? Protože nejčistěji hoří a nedodává vůni kadidla žádnou další rušivou vůni. Tradice pálení františka je stará více než 300 let a pochází z oblasti česko-německého pohraničí. Jméno františek získaly tyto vonné kužely od Františka z Assisi, který byl zakladatelem novodobého pojetí Vánoc. Františky s vůní kadidla neodmyslitelně patří do každé domácnosti, ve které se dodržují tradice českých Vánoc.
Voňavé horké nápoje
Typicky vánočním alkoholem je rum, který se přidává do řady druhů cukroví. V cukroví je jeho hlavní úlohou dodat cukroví krásnou vůni. Je však spojen také s různými nápoji, s nimiž se v předvánočním období setkáte u stánků na náměstích většiny českých měst. Skvělý pro zahřátí je třeba čaj s rumem, nebo grog. Velmi oblíbené jsou také další horké alkoholické nápoje, jejichž vůni nejde jen tak odolat. Nejen zmrzlé ruce, ale i celé tělo prohřeje například punč, svařené víno, nebo medovina.
Vůně jehličí
Když přineseme domů vánoční stromeček, jeho vůně se nám rozprostře po celém bytě. Není se tak čemu divit, že kdykoliv přičichneme k větvičkám jehličnatých stromů, rázem se ocitneme v období Vánoc. Vůně jehličí nás doprovází nejen při zdobení samotného vánočního stromečku, ale také při výrobě nejrůznějších vánočních dekorací, jako jsou girlandy, adventní věnec, nebo i při pouhém aranžování větviček do vázy.
- jap -
Další články z rubriky
Grog – ideální nápoj do mrazivých dnů
Medovina patří mezi oblíbené zimní nápoje stejně jako punč a grog
Zahřejte se v zimě punčem - recepty jsou mnohdy zajímavé
Svařené víno neboli svařák zahřeje a uzdraví
Článek byl zobrazen 28878 krát.
Diskuze k článku
Vánoce
Eva Procházková | 18.11.2021 16:37:35
Taky kvalitní víno! Už připravuju objednávku na Alkohouse
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Bytové doplňky a dekorace

Kouzelný patchwork
Patchwork je stará textilní technika - jde o sešívání malých kousků různobarevných látek k sobě tak, aby vznikly různé vzory. Pokud si někdo představuje patchworkový vzor jen jako čtverce a pruhy, bude asi překvapen, jaké neuvěřitelné obrazce lze z různě tvarovaných kousků látek vykouzlit! Druhů patchworku a způsobů jeho šití je totiž celá řada.

Velikonoční trendy 2015. Víte, jak si vyzdobit dům a čím přivítat koledníky?
Pomlázka, vajíčka, beránek – to všechno k Velikonocům neodmyslitelně patří. Jak si ale letos vyzdobit dům a jakými kraslicemi překvapit koledníky? Podívali jsme se zblízka na letošní trendy a přinášíme vám jejich souhrn. Inspirujte se.

Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Orchideje má většina z nás spojeny s exotickou krásou, která je k vidění pouze v květinářství nebo na zahraniční dovolené. Málokdo ví, že některé druhy orchidejí lze bez větších obtíží pěstovat i doma v bytě.

Netradiční velikonoční dekorace - klasika v moderním provedení
Velikonoce jsou největší křesťanské svátky, ale jsou to také svátky jara a nového života. Nedílnou součástí interiérů, teras a zahrad jsou dekorace - jarní květiny, větvičky, vajíčka, kuřátka, zajíčci. Toužíte letos po změně? Zkuste si vytvořit nebo koupit trochu netradiční dekorace - třeba ve skandinávském stylu.

Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.

Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.

Vánoční inspirace – jak si vyrobit adventní věnec
Klasické adventní věnce odpočítávají svými svíčkami týdny do Štědrého dne a zdobí okna, dveře, ale i stoly. Dají se zavěsit do obývacího pokoje pod lustr, a být tak dekorativním prvkem stejným, jako měli naši předci.

Stěny v dětském pokoji – jak je ozdobit?
Dětský pokoj je královstvím vašich potomků, které by mělo být útulné, barevné a veselé, aby se v něm děti cítily dobře a bezpečně. Velkou roli hraje nejen správně zvolený nábytek, ale také stěny, jejichž barva může pokoj zútulnit, ztmavit i rozveselit.